ISDOS 2014
Srbija uključena u Millennium Project

Bubble Cup

Bubble Cup je timsko takmičenje u rešavanju algoritamskih problema namenjeno studentima i srednjoškolcima u Srbiji i regionu. Cilj takmičenja je popularizacija programiranja među mladima i poboljšanje uspeha ekipa naše zemlje na međunarodnim takmičenjima, tipa ACM i sličnim. Takmičenje organizuje Informaciono društvo Srbije, a glavni pokrovitelj i organizator tehničkog dela takmičenja (osmišljavanje zadataka, realizacija takmičarskog sistema, web sajta itd) je Microsoft Development Center Serbia. Organizatori su takođe i Računski centar Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, Rektorat Univerziteta u Beogradu i Ministarstvo prosvete . Takmičenje je organizovano tako da se sastoji iz ukupno tri runde, u kojima se takmiče ekipe sastavljene od najviše tri člana. Prve dve runde su kvalifikacione i izvode se online, preko sajta takmičenja, bubblecup.org. U ovoj fazi u prethodnim godinama imali smo preko 250 prijavljenih studenata i srednjoškolaca! Najboljih 15 ekipa se takmiče uživo - u septembru organizujemo susret ovih ekipa u Računskom centru ETF, gde se tokom pet časova rešavaju algoritamski zadaci, u razvojnom okruženju i programskom jeziku po izboru. Finale traje praktično dva dana - s obzirom da su mnoge ekipe van Beograda, a neke i iz regiona (Rumunija, Hrvatska), prvo veče je organizovan dolazak i isprobavanje sistema za takmičenje, a drugog dana se održava samo takmičenje, nakon kojeg organizujemo razgledanje Microsoft Razvojnog centra i projekata koji se tamo implementiraju. Te večeri se organizuje dodela nagrada i oproštajna žurka. Samo finale takmičenja je izuzetno zanimljivo i uzbudljivo - takmičari za svaki rešen zadatak dobijaju po jedan balon ispunjen helijumom vezan za njihove šolje (bubble cups), koje su postavljene na stolovima, a preko Live Score sistema takmičari znaju na kojoj se poziciji trenutno nalaze i kakve su im šanse za pobedu.